Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bizim önceliğimiz ateşkes

ABONE OL
Mart 5, 2022 21:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın başşehir Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Çavuşoğlu ayrıyeten, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile de görüştü.

Aliyev görüşmede, “İlişkilerimiz yalnızca ikili formatta değil, bölgesel güvenlik açısından da büyük değer taşıyor” dedi. Basın açıklamasında Rusya Ukrayna krizine dair açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu “Bizim önceliğimiz ateşkes” derken “İnsani koridorların açılması için çalışıyoruz” diye ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında Azerbaycan’ın başşehri Bakü’ye geldi. Bakan Çavuşoğlu temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Çavuşoğlu’yla görüşme fırsatı bulduğu için keyifli olduğunu belirten Aliyev, “Elbette bugün Türkiye-Azerbaycan müttefik ilgilerinin gelecekteki gelişimi hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Üç ay sonra Şuşa Beyannamesi’nin 1. yıl dönümünü kutlayacağız. Bu tarihi bir dokümandır. Aslında Türkiye-Azerbaycan bağları her vakit ittifak seviyesinde olmuştur ve ittifak halklarımızın kalbindedir. Bunu geçen yıl Şuşa’da teyit ettik” dedi.

“İLİŞKİLERİMİZ BÖLGESEL GÜVENLİK AÇISINDAN BÜYÜK DEĞER TAŞIYOR”

Türkiye-Azerbaycan kardeşlik alakalarının hem iki ülkenin halkları hem de bölge için her vakit büyük ehemmiyet taşıdığını söz eden Aliyev, “Çünkü ilgilerimiz yalnızca ikili formatta değil, bölgesel güvenlik açısından da büyük kıymet taşıyor. Türkiye ve Azerbaycan ortak uğraşlarla bölgemizin gelecekteki kalkınmasını, güvenliğini ve halklarımızın refahını temin etmektedir. Aramızdaki bağ o kadar çeşitli ki her birini söylemek uzun vakit alacak. Sözün tam manasıyla müttefikiz, kardeşiz ve dünyada bizimkine emsal bir münasebet yok. Dünyada Türkiye ve Azerbaycan’dan daha fazla birbirine bağlı öteki bir ülke yoktur. Bu bizim büyük zenginliğimiz ve onu koruyor ve güçlendiriyoruz, her duruma hazırız ve her vakit birbirimizin yanındayız” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile daima bağlantı halinde olduğunu vurgulayan Aliyev, Erdoğan ile telefonla görüştüğünü ve atılacak adımlara birlikte karar verdiklerini kaydetti.

“ARAMIZDAKİ BAĞLARIN GÜÇLENMESİ, BÖLGENİN HUZURUNA YARAR SAĞLAYACAKTIR”

Kabulden ötürü Aliyev’e teşekkür eden Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Çavuşoğlu, “Şuşa Beyannamesini hazırlamak ve imzalamak sizlerin fikriydi. Biz de Ceyhun kardeşimle birlikte bunu üzerinde çalıştık. Yaklaşık 1 sene evvel, 9 ay evvel kardeşiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte imzaladınız ve yaklaşık 1 ay evvel iki gün ortayla iki meclisten de onaylanması aslında sizin ortaya koyduğunuz bu iradeyi daha da güçlendirdi. Halkımızın temsilcilerinin de buna ses vermesi önemliydi” tabirlerini kullandı. Çavuşoğlu, “Şuşa Beyannamesi nitekim de biz zati doğal müttefikiz. Bir millet iki devlete yakışan üzere oldu. Bunu yalnızca resmileştirdik sizlerin imzalarıyla. Artık bunun içindeki ögelerin hayata geçmesi konusunda da biz ağır bir biçimde kardeşlerimizle çalışıyoruz. Yalnızca harici işleri nazırları değil, tüm kurumlarımız çalışıyor. Somut adımlar atmamız lazım. Sizin de söylediğiniz üzere bizim ortamızda bağların güçlenmesi iki ülkenin ve halkın bağlarının güçlenmesi ya da çıkarına değildir, bölgenin istikrarı, huzuruna da çok yararı olacaktır. O nedenledir ki biz Şuşa Beyannamesinin içindeki ögeleri bu üçlü, dörtlü formatlarda bölgedeki ülkelerle münasebetlerimize de yansıtmak için işleyeceğiz. Tabi bölgemizde kıymetli gelişmeler var. Bu gelişmelerin yansımaları var. Ayrıyeten sizin burada hayata geçireceğiniz değerli projeler var Zengezur koridoru dahil. Tüm bu mevzularda yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi vermek için ve bundan sonra birlikte hangi adımları atacağız, onları beraberce kıymetlendirmek için bugün Bakü’ye geldim” halinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: BİZİM ÖNCELİĞİMİZ ATEŞKES

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov bir ortaya gelmesi sonrasında basın açıklamasında Rusya Ukrayna krizine dair açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu açıklamasında “Bizim önceliğimiz ateşkes. İnsani koridorların açılması için çalışıyoruz” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye ortasındaki bağa dair de konuşan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Şuşa Beyannamesi ile biz tarihi bir adım attık ve bu çerçevede önümüzdeki süreçte, içinde kıymetli ögeler var. Askeri mevzular, iktisat, güç bilim var… Bu bahislerde somut adım atmak için tüm bakanlıklarımızla birlikte çalışıyoruz. Pandemiye karşın ikili ticaret hacmimiz 5 milyar dolara ulaştı, önderlerimiz 15 milyar dolar amaç koydu. Özgür ticaret mutabakatının müzakerelerine başlamamız kıymetli. Gelişmeler gösteriyor ki biz kendi aramızdaki tedarik zincirlerini hiçbir pürüz olmadan tesis etmeliyiz.

Ülkelerin toprak bütünlüğünün güç kullanılarak değiştirilmesine karşıyız. Haksız akının bir an evvel son bulmasını istiyoruz. Savaş başladı, bu savaşın durdurulması için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Tahliyeler konusunda da işbirliğimizi Ceyhun kardeşim hoş bir biçimde anlattı. Azerbaycanlı ve Türkiyeli ayrımı yapmaksızın emektaşlığımız devam edecek.

Karabağ zaferinden sonra Azerbaycan’ın Ermenistan’a kapsamlı barış mutabakatı teklifini biz yineliyoruz. Umuyoruz Ermenistan da buna olumlu karşılık verir. Vermesi de gerekiyor. Bizim Ermenistan’la da attığımız kimi adımlar var. Bu mevzuda can Azerbaycan ile eşgüdüm içinde hareket ediyoruz”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.