Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan CNN International’da “Arabuluculuk” açıklaması
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan CNN International’da “Arabuluculuk” açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan CNN International’da “Arabuluculuk” açıklaması

ABONE OL
Mart 10, 2022 21:03
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan CNN International’da “Arabuluculuk” açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalın, katıldığı CNN International canlı yayınında Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ortasındaki arabuluculuk çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu.

Antalya’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mesken sahipliğinde gerçekleşen toplantıyı başkanlar ortasında daha fazla siyasi müzakere yapılması ismine kapsamlı ve stratejik bir müzakere için yer oluşturacak adım olarak gördüklerini belirten Kalın şunları kaydetti:

– “SAVAŞIN SONA ERMESİ İÇİN SONUNCU KARAR PUTİN’DEN GELECEK”

Kalın, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna ortasında daha fazla müzakere için arabuluculuk yapıp yapmayacağı konusunda şu tabirleri kullandı:

“Hizmetlerimizi bu bahiste hazır tutmak niyetindeyiz. Cumhurbaşkanımız bu savaşın başından beri hem Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin hem de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile birkaç defa konuştu. Ukrayna tarafı, Rus mevkidaşı ile stratejik seviyeli görüşmeler yapmak istiyor. Dürüst olmak gerekirse bunun ne vakit olacağını, Rus tarafının bu tıp bir müzakereye girmek için ne vakit kendini gereğince rahat hissedeceğini bilmiyorum. (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov bugün Devlet Lideri Putin’in Zelenskiy ile görüşmekten çekinmeyeceğini söyledi. Ben bunu güzel bir işaret olarak telakki ediyorum. Toplantının yakın gelecekte tahminen bir noktada gerçekleşme ihtimaline ait bir yer var. Dediğim üzere er ya da geç. Lakin biz kolaylaştırıcı rol oynamaya devam edeceğiz. Bu savaşın sona ermesi için sonuncu karar Devlet Lideri Putin’den gelecek. Günün sonunda bu mevzuda son çağrıyı yapacak olan kişi Devlet Lideri Putin’dir.”

– SAVAŞI DURDURMA MAKSADI DİKKATLİ BİR DİPLOMASI GEREKTİRİYOR

Türkiye’nin NATO üyesi olduğu gerçeğinin bu müzakerenin Türkiye’de yapılmasını kolaylaştırdığını kaydeden Kalın “Bu hakikaten kıymetli, bunun kıymetli görülmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Savaşın insani istikametinin müthiş olduğunu ve son bulması gerektiğini vurgulayan Kalın “Biz gayretleri koordine ediyoruz, tahliyeleri gerçekleştiriyoruz, tıbbi yardım gönderiyoruz. Öteki çeşit yardımları gönderiyoruz. Onlar kıymetli elbette. Fakat dürüst ve gerçekçi olmak gerekirse bunlar (yardımlar) savaşı durdurmak için kâfi değil. Bu savaşı durdurmanın stratejik amacına odaklanıyoruz. Ve bu dikkatli ve ihtimamlı bir diplomasiyi icap ettiren çok fazla devlet adamlığı gerektiriyor. Tıpkı vakitte insani trajediye kulak vermek insanoğlu olarak hepimizin bir misyonudur.” formunda konuştu.

– TÜRKİYE RUSYA İLE İRTİBAT KANALLARINI AÇIK TUTMAK İSTİYOR

Kalın, Türkiye’nin Batı tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılıp katılmayacağına ait “Şu anda Rusya’ya yaptırımlar uygulamayı düşünmüyoruz. Zira itimat kanalını açık tutmak istiyoruz. Ruslarla bağlantı sınırlarını açık tutmak istiyoruz. Ve olağan ki ekonomimizin etkilenmesini istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’nın AB üyeliği için bastırması ve AB üyelerinin Ukrayna’nın birliğe alınması konusunda istekli olması konusunda Türkiye’nin nasıl baktığına ait Kalın, “Bunu memnuniyetle karşılarız.” dedi.

Kalın, Türkiye’nin yaklaşık 60 yıldır AB üyesi olmaya çalıştığına işaret ederek üyeliğin hala Türkiye için stratejik bir amaç olmayı sürdürdüğünü söyledi.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.