CHP, HDP’nin dediğini yaptı, tezkereye hayır oyu verdiler!

CHP, HDP’nin dediğini yaptı, tezkereye hayır oyu verdiler!

ABONE OL
Haziran 22, 2022 05:22
CHP, HDP’nin dediğini yaptı, tezkereye hayır oyu verdiler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Libya’ya asker gönderilmesi için verilen müsaadenin müddetinin 2 Temmuz 2022’den itibaren 18 ay uzatılmasına ait Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Heyetinde kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan tezkerede, “Türkiye ile Libya ortasında imzalanan ve yürürlüğe giren Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılmasına Ait Mutabakat Muhtırası ile daha da gelişen iki ülke ortasındaki tarihi, siyasi ve ekonomik esaslı münasebetler dikkate alındığında, Libya’da ateşkes ve siyasi diyalog sürecinin devamı ile bu sürecin sonucunda barışın tesisi ve istikrarın sağlanması Türkiye açısından büyük değeri haizdir” tabirlerine yer verildi.

Tezkere üzerinde ÂLÂ Partili Adnan Sezgin, yurtdışında vazifede bulunan Mehmetçiğin moral gücünü müdafaasını önemsediklerini belirterek “Tezkereye ‘evet’ diyeceğiz. Evet dememizin bir nedeni de, Yunanistan ile mevcut tansiyonu göz önünde bulundurmamızın da bir sonucudur. Bunların iç siyaset arayışlarına indirgenmesi çok sakıncalıdır” dedi.

HDP’DEN SEÇİM İDDİASI

CHP’li Utku Çakırözer de, bu tezkerenin, Türk askerini Libya çöllerinde savaşmak üzere gönderecek bir savaş tezkeresi olduğunu savundu. Konuşmaların akabinde yapılan oylamada tezkere kabul edildi.

CHP ve HDP tezkereye ‘hayır’ oyu verdi. AK Parti Milletvekili Hasan Çilez, Libya tezkeresine “hayır” oyu veren HDP ve CHP’nin tavırlarının kendilerini şaşırtmadığını söyledi, Atatürk’ün 1911 yılında Osmanlı subayı olarak Libya cephesindeyken yazdığı mektubu okudu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.