BM Genel Şurası, 15 Mart’ı “Uluslararası İslamofobi ile Uğraş Günü” kabul etti
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • BM Genel Şurası, 15 Mart’ı “Uluslararası İslamofobi ile Uğraş Günü” kabul etti

BM Genel Şurası, 15 Mart’ı “Uluslararası İslamofobi ile Uğraş Günü” kabul etti

ABONE OL
Mart 15, 2022 21:01
BM Genel Şurası, 15 Mart’ı “Uluslararası İslamofobi ile Uğraş Günü” kabul etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ve Pakistan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ismine sunduğu tasarı, BM Genel Şurasında kabul edildi.

Kararla 15 Mart, BM Genel Şurası tarafından ”Uluslararası İslamofobi ile Çaba Günü” ilan edildi.

Kararda, insan haklarına ve farklı din ve inançlara hürmete dayalı, müsamaha ve barış kültürü ile global diyaloğu teşvik eden milletlerarası gayretlerin güçlendirilmesi daveti yapıldı.

Kararda ayrıyeten dini inançları nedeniyle şahıslara ve tüm ibadet yerlerine yönelik her türlü şiddet olayı güçlü bir biçimde kınandı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Öncü Keçeli, BM Genel Heyetinde yaptığı konuşmada, “İslamofobi ve antisemitizm dahil tüm din ve inançlara dayalı her türlü ayrımcılık kabul edilemez ve kınanmalı.” dedi.

İslamofobi’nin bugün insanlığı karşı gerçek ve artan bir tehdit olduğuna ve ırkçılık, yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve şiddet üzere birçok formda kendini gösterdiğine dikkati çeken Keçeli, “Bugün bu kararın kabul edilmesiyle BM üyeleri, İslamofobi’yi gerçek bir tehdit olarak kabul ediyor ve İslamofobi’nin tüm biçimlerine ve tezahürlerine karşı uğraş taahhüt ediyor.” diye konuştu.

KURTULMUŞ: ‘MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ’

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün, BM Genel Heyeti’nde 15 Mart “Uluslararası İslamofobi ile Uğraş Günü” olarak kabul edildi. Bilhassa batı dünyasını saran İslam ve Müslüman düşmanlığına karşı alınan bu kararı hayli kıymetli buluyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Politik çıkarları uğruna yabancı aykırılığını ve İslam düşmanlığını körükleyen batılı kimi siyasalların düşmanca tutumlarına karşı bir set olması umuduyla, bu kararın BM’den çıkması için emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.