Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ne talep etti? Yaptırım ayrıntısı dikkat çekti
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ne talep etti? Yaptırım ayrıntısı dikkat çekti

Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ne talep etti? Yaptırım ayrıntısı dikkat çekti

ABONE OL
Mart 12, 2022 07:22
Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ne talep etti? Yaptırım ayrıntısı dikkat çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da düzenlenen Diplomasi Forumu dahil olmak üzere Türkiye, Ukrayna ve Rusya ortasında yaşanan savaş krizinin sona erdirilmesi ismine bütün diplomatik teşebbüslerini alana sürüyor. Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yenişafak Muharriri Mehmet Acet, bu bağlamda telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden ortasında neler konuşulduğunu, Biden’ın Rusya’ya karşı yaptırımlara Türkiye’nin de katılmasını isteyip istemediğini köşe yazısında aktardı.

İşte gündeme oturan o köşe yazısı:

Ankara’nın Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili süreçte izlediği istikrarlı siyaset, Türk diplomasisine memleketler arası seviyede ses getiren bir alan açtı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşme trafiğine, Ankara’ya yapılan ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan ziyaretlere, Antalya’da Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarını bir ortaya getiren arabuluculuk misyonuna bakıldığında, bu durum net bir halde görülebiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’daki savaşın başlamasından günler evvel, Türkiye’nin tavrını, NATO başkanlar doruğu için yarıda kestiği Afrika gezisinden dönüşünde, “Rusya’dan da vazgeçmeyiz, Ukrayna’dan da vazgeçmeyiz” ifadeleriyle özetlemişti.

Antalya’da gerçekleşen, Türkiye’nin arabuluculuğuyla Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarını buluşturan tepe, ateşkes için optimist bir beklenti içinde olanlar açısından hayal kırıklığı oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmelerin bitiminde düzenlediği basın toplantısında, “Laf olsun diye masaya oturmamak lazım” şeklinde iğneleyici cümleler kullanarak Ukrayna tarafına hatası atmak isterken, Kuleba’dan daha çok kendisinin bu türlü bir niyetle Antalya’ya geldiğini örtmek ister üzereydi.

Sonuç prestijiyle doruktan bir ateşkes sonucunun çıkmaması, Rusya’nın savaşın başında belirlediği maksatlarından vazgeçmediği, bu maksatlarını revize etmek istemediği manasına geliyor.

Unutmamak gerekir.

Alanda olan biten dışında bir de ‘psikolojik savaş’ boyutu var bu sıkıntının.

Belirli ki Ruslar, Ukraynalıların ‘beklentilerini boşa çıkarmak’, ‘morallerini bozmak’, ‘umutlarını hayal kırıklığına dönüştürmek’ gibi ruhsal araçları da bu süreçte kullanmak istiyorlar.

ERDOĞAN’IN ARABULUCULUĞUNDA PUTİN VE ZELENSKİ BULUŞMASI OLUR MU?

Bu bu türlü diye Antalya’daki buluşmanın sonuçları üzerinden Türk diplomasinin elde ettiği muvaffakiyet gölgelendi sonucu da çıkarılmamalı doğal.

Görüşmeler bittikten sonra konut sahibi sıfatıyla açıklamalar yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun işaret ettiği üzere, ilerleyen periyotlar için masanın tekrar kurulması manasında bu buluşma pekâlâ bir ‘başlangıç’ olabilir.

Gidişata nazaran, Erdoğan’ın arabuluculuğunda Zelenski ve Putin’in bir ortaya gelmesinin beklenen olduğu da anlaşılıyor.

Türkiye’nin bu savaşta soyunduğu arabuluculuk misyonunun, bilhassa Batı başşehirlerinde ilgi ve merak uyandırdığını da artan görüşme trafiğinden anlayabiliyoruz.

BİDEN ERDOĞAN’DAN RUSYA YAPTIRIMLARINA KATILMASINI İSTEDİ Mİ?

Evvelki akşam, ABD Lideri Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme bittikten sonra Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar, Biden’ın işbaşına gelmesinden bu yana Ankara’ya karşı kullanılan ‘en pozitif’ dili yansıtıyordu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, görüşmenin bitiminden sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Lideri Biden’ın ‘yapıcı’ bir görüşme gerçekleştirdiğini, Biden’ın Türkiye’nin bugün Antalya Diplomasi Forumu kapsamındaki diplomatik teşebbüsünden ötürü çok mutlu olduğunu” belirtti.

Görüşme bitiminde toplumsal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Biden, “Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum” dedikten sonra, şu sözleri kullandı:

“Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz saldırısına vereceğimiz karşılıkları koordine etmek, Moskova’yı yaşanan saldırganlıktan sorumlu tutmak ve Ukrayna halkını desteklemek için devam eden milletlerarası gayretlerin kıymetini tartıştık.”

ÜST SEVİYE TÜRK YETKİLİ: BİDEN YAPTIRIM TALEBİNDE BULUNMADI

Pekala, görüşmenin perde ardı da, perde önündeki atmosferle örtüşüyor mu?

Şöyle bir soru daha sormalıyız:

Türkiye’ye mevcut tavrından vazgeçmesi, tarafını seçmesi/belirginleştirmesi, içinde bulunduğu Batı ittifakının aldığı kararlara uyması istikametinde telkin/baskı gelmiş olabilir mi?

Örneğin, Batı blokunun yaygın bir biçimde devreye soktuğu yaptırımlar bahsiyle ilgili bu türlü bir talep gelmiş miydi?

Erdoğan/Biden görüşmesinin içeriğine dair bilgi sahibi olan üst seviye bir yetkiliye, “Biden, Rusya’ya yaptırım için Türkiye’den talepte bulundu mu” diye sordum.

Aldığım karşılığı motamot aktarıyorum:

“Yok, bulunmadı. Düzgün bir görüşme oldu. Açıklamalarına da hoş yansıdı.”

Bu aktardığım bir art plan bilgisi.

Yaptırım bahsiyle ilgili iki açıklama daha var.

Onları da aktaralım.

Birincisi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in CNN Türk yayınında “Türkiye Rusya’ya yaptırım uygulayacak mı?” sorusuna verdiği, “Evet bütün müttefiklerimizden yaptırım yapmalarını bekliyoruz. Lakin Rusya’ya bir bedel ödetebileceğiz. Bu mevzuyu Sayın Çavuşoğlu’na da ilettim” yanıtı.

Oburu, CNN International’a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yaptırımlarla ilgili soruya verdiği karşılık:

“Şu anda Rusya’ya yaptırımlar uygulamayı düşünmüyoruz. Zira itimat kanalını açık tutmak istiyoruz. Ruslarla bağlantı çizgilerini açık tutmak istiyoruz. Ve olağan ki ekonomimizin etkilenmesini istemiyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.