Bakan Varank: Türkiye’yi 19 yılda yatırımlarla donatan iktidarız

Bakan Varank: Türkiye’yi 19 yılda yatırımlarla donatan iktidarız

ABONE OL
Mart 25, 2022 21:03
Bakan Varank: Türkiye’yi 19 yılda yatırımlarla donatan iktidarız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen programda konuşan Bakan Varank, organize sanayi bölgeleri, geri dönüşüm ve su tüketimi ile ilgili bilgiler verdi. Paris İklim Mutabakatı nedeniyle elde edilen kredinin yatırıma dönüşeceğini vurgulayan Bakan Varank, “Özellikle geri dönüşüm alanlarında çok daha fazla dikkat etmemiz lazım. Paris İklim Mutabakatı nedeniyle bildiğiniz üzere 3.1 milyar avroluk kredi paketini ülkemize getireceğiz. Bu paketten sanayicilerimiz ve üreticilerimiz kullanabilecek. Bizler sizi organize sanayi bölgeleri yaparak önemli avantajlar kazandırdık. Tekrar sizin kullandığınız OSB’lerdeki alt yapıların yapılmasında kıymetlendirmemiz gerekir. Endüstrici ve üreticimizin elini taşın altına koyması gerekir. Su çok kıymetli bir ham husus. Suyu artık başıboş bırakabileceğimiz bir alan olarak görmememiz gerekir. Kullandığımız bir damla bile suyu israf etmeyecek biçimde nasıl geri dönüştürebiliriz buna dönük yatırımları yaparak sanayimizi daha rekabet edebilir hale getirmemiz lazım” dedi.

“BU YATIRIMLARI HER ALANDA TÜRKİYE’NİN MUHTAÇLIĞI OLDUĞU ALT YAPILARI GERÇEKLEŞTİRDİK”

“Biz Türkiye’yi son 19 yılda yatırımlarla donatmış bir iktidarız” diyen Bakan Varank, “Bu yatırımları her alanda Türkiye’nin muhtaçlığı olduğu alt yapıları gerçekleştirdik. Bizi vakit zaman eleştirdiklerini biliyorsunuz. Diyorlar ki, ‘Sizin hükümetleriniz betona, çimentoya yatırım yaptı’. Fakat bu tenkitleri yapanlar aslında Türkiye’deki ekonomik kalkınmanın, ekosistemin ne olduğunun farkında değiller. Bu alt yapı yatırımlarını yapmamış olsaydık, Türkiye’nin heyeti güç kapasitesini yüz bin megavata çıkartmamış olsaydık, otoyollar, köprüler ve tüneller ile donatmamış olsaydık. Kahramanmaraş’ta malını üreten endüstricinin öncelikle güç olmadığı için üretme bahtı olmayacaktı. O malları taşıyıp satma imkanı bulmayacaktı. Dolayısı ile biz aslında Türkiye’de kalkınma atağını bütün alanlara yatırım yaparak başladık. İşte biz 20 yıldır bu entegre bakış açısıyla bu ülkeye hizmetler kazandırmaya, bu ülkeye yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. İnşallah biz 20 sene daha bu hizmetlere bu yatırımlara Allah’ın müsaadesi ile devam edeceğiz” dedi.

“VAR GÜCÜMÜZ İLE ÇALIŞIYORUZ”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Şahin Balcıoğlu ise, “Ekonomimizde bizler dedelerimizin yaptığını yapmaya çalışıyoruz. Var gücümüz ile çalışıyoruz. Üretim, istihdam ve ihracatı artırmaya çalışıyoruz. Son 20 yılda Kahramanmaraş 8 buçuk milyar dolar yatırım yapılmış. Bu yatırımın hepsi kendi yatırımı lakin birçoğu da borçla yapılmış. Güç bölümünde, imalat, tarım ve madencilikte epey önemli başarılara imza atmış bir kenttir. İhracatımızı artırma olarak oda olarak, iş insanları ile birlikte seferber olduk” dedi.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.