Bakan Kurum’dan GÜZEL Parti Genel Başkanı’na cevap!

Bakan Kurum’dan GÜZEL Parti Genel Başkanı’na cevap!

ABONE OL
Nisan 28, 2022 21:00
Bakan Kurum’dan GÜZEL Parti Genel Başkanı’na cevap!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir dizi program için Muğla’ya gelen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Köyceğiz ilçesinde yapılan “bisiklet yolu incelemesi” ile Muğla programına başlamış, akabinde Marmaris Osmaniye Mahallesinde imali devam eden yangın konutlarında ve İçmeler ilçesinde yangın sebebiyle oluşan kül ve rüsubatın, yağış ve derelerle taşınmasıyla kirlenen Körfez’de incelemelerde bulunmuştu.

İncelemelerin akabinde Ula Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen iftar programında katılan Bakan Murat Kurum, geçtiğimiz yaz Türkiye genelinde çok farklı afetlerle karşı karşıya kalındığını, Muğla ve Antalya’da ormanların yandığını hatırlatarak, “Millet olma şuuru ile her vakit olduğu üzere Muğlalı kardeşlerimizi alev perdelerinin sardığı o günlerde yalnız bırakmadık. Yangın esnasında Muğla’ya akın eden tüm Bakanlıklarımız, itfaiye erlerimiz, STK’larımız, AFAD’ımız ve vatandaşlarımızla birlikte canla başla seferber olduk.” dedi.

#HelpTurkey garabetine imza atanların tersine, milletimizin yanında durduk”

“Yangına körükle gidenlerin, kara propaganda yapanların bilakis; bizler durmaksızın yangının üzerine yürüdük.” diyen Bakan Kurum, “Elazığ, Malatya, İzmir, Kastamonu, Rize’de, Giresun ve Artvin’de; sarsıntı ve sellerde olduğu üzere Muğla ve Antalya yangınlarında da afetzede vatandaşlarımızın tüm gereksinimlerini hızlı bir biçimde karşıladık. Ateş düştüğü yeri yakar demedik. Yüreği saran bu kora su serpecek çalışmaların, projelerin hazırlığına koyulduk. Meskeni, yuvası yanan kardeşlerimize daha hoşlarını yapacağız dedik; kelam verdik. Kelamımızı tuttuk.” diye konuştu.

Bakan Kurum kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Milletimizin ıstırabından fitne üretenlerin, #HelpTurkey garabetine imza atanların tersine, milletimizin yanında dimdik durduk, yavrularımıza hizmet ettik. Bugün hamdolsun, yangının izlerini silmek için Bodrum, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas ve Seydikemer ilçeleri ve mahallelerinde 240 bağımsız kısmın imaline devam ediyoruz. Tüm konutlarımızı kelam verdiğimiz üzere bir yıldan daha kısa müddette sizlere teslim edeceğiz. Şimdiden teslim ettiğimiz ve edeceğimiz konutlarımız iyi, uğurlu olsun.”TOKİ Muğla’da 4,2 milyar lira kıymetinde 3 bin 355 konut yaptı

Muğla’da bugüne kadar TOKİ eliyle toplam kıymeti 4,2 milyar lira olan 3 bin 355 konut ile onlarca toplumsal donatının üretimini tamamladıklarını anımsatan Bakan Murat Kurum, TOKİ’nin vilayet genelinde yürüttüğü çalışmalara ait şu bilgileri verdi:

“317 milyon liralık 110 konut ile 130 ahır, DSİ Sulama projesi, Tapu ve Kadastro Hizmet Binasının imaline devam ediyoruz. 150 bin toplumsal konut projemizle Kavaklıdere, Fethiye, Köyceğiz, Merkez, Milas ve Seydikemer’de 1980 konut üretiyoruz. Yeniden kentsel dönüşüm projemiz kapsamında Menteşe ilçesinde Cet Küçük Sanayi Sitesini de kentin dışına taşıyoruz. Muğlalı esnaf kardeşlerimiz için 1 milyon metrekare büyüklüğündeki alanda toplam TOKİ eliyle 1550 yeni dükkân yapıyoruz. Yeni sanayi sitemizin içerisinde okuldan, yürüyüş ve bisiklet yolları, restoranlara, spor alanlarından otele kadar her türlü imkân yer alacak. Muğla’da toplam büyüklüğü 935 bin metrekare olan 5 millet bahçesi projemizi TOKİ eliyle yürütüyoruz. Yatağan’da çalışmalarımız devam ediyor. Seydikemer, Dalaman, Akyaka ve Köyceğiz millet bahçelerimizi de çok yakında fidanları ile buluşturuyoruz. 2023 yılında vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”“Dün CHP zihniyeti, bugün de ortağı YETERLİ Parti…”

Genel Müdürlükler, Vilayetler Bankası ve bilhassa TOKİ eliyle alanda milletin yaralarını bir an önce sarmanın sıkıntısına düşerken, 7/24 çalışarak vatandaşlara verdikleri kelamları tutmak için yeni yuvalar yaparken, birilerinin de Türkiye’nin en büyük toplumsal devlet uygulamasına dönüşen TOKİ ile ilgili akla, izana ve ahlaka sığmayan bir halla iftira atmanın sıkıntısına düştüğünü söyleyen Bakan Kurum, YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’e şöyle seslendi:

“Dün CHP zihniyeti ‘Muğla’da yangınlar devam ederken proje açıkladınız, aceleniz ne?’ deyip bizim süratimizi, vatandaşın yaralarını süratlice sarmamızı akla hayale gelmeyecek bir formda eleştirirken; bugün de ortağı YETERLİ Parti Genel Lideri kalkmış, TOKİ’ye iftiralar atıyor, on binlerce çalışanımızın hakkına giriyor. Ne diyor? TOKİ toplumsal devlet maksadına uygun hareket etmiyormuş. Biz de kendisine Ula’dan diyoruz ki, 1984 ve 2002 yılları ortasında TOKİ birilerinin elindeydi. Biri TOKİ Başkanı’ydı. Bu ülkede o devir 19 yılda yalnızca 43 bin konut üretebildi. 2002 yılında vazifesi Sayın Cumhurbaşkanımız devraldı. Sayın Genel Lidere sesleniyorum: Biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, o günden bugüne tam 1 milyon 100 bin konut ürettik. Alt gelir kümesi için özel kaideler sunduk. Şehit ailelerine faizsiz konut kredisi verdik. Engelli kardeşlerimiz için özel kotalar uyguladık. İnşaat kesimindeki üretim hissemizi yüzde 8’lerden yüzde 14’lere yükselttik. Bu sayılara biz hangi şuurla ulaştık? Biz bir gaye ortaya koyduk! ‘Bu ülkede mesken sahibi olmayan dar gelirli hiç kimse kalmayacak’ dedik. Dünyada eşi gibisi olmayan bir başarıyı sağlayarak, tam 5 milyon insanımızı sıcak yuvalarına ve iş yerlerine kavuşturduk.

Soruyorum kendisine! Bunu bugüne kadar başaran bir tane devlet yahut memleketler arası kuruluş gösterebilir misiniz? Gösteremezsiniz, zira yok! DÜZGÜN Parti Genel Lideri ‘TOKİ kimseye hesap vermiyor’ diyor. Bu da iftira! Sayıştay kontrolüne doğalız, yılın 12 ayı Sayıştay elemanları Bakanlıkta duruyor. Kamu İhale Kanununa tabiyiz. Tüm ihalelerimizi kamuya açık ve şeffaf bir biçimde yapıyoruz. Soruyorum! Siz 1,1 milyon konutun yapılmasından mı rahatsız oldunuz? Siz Elazığ ve Malatya’da 1 yılda 36 bin konut üretmemizden mi rahatsız oldunuz? Siz Muğla’da, Antalya’da, Giresun’da, Rize’de binlerce yeni yuva yapmamızdan mı rahatsız oldunuz? Muğla’da İlyas amcanın, Antalya’da İbrahim amcanın 15 günde yeni meskenine girmesinden mi rahatsız oluyorsunuz? Sizi ne rahatsız ediyor? Bunun bize ve millete karşılığını verin! İşte biz Muğla’dayız! Buradayız! Kardeşlerimizle beraberiz! Muğla’dan, Ula’dan sesleniyorum: Siz isteseniz de istemeseniz de biz milletimize yeni yuvalar, sıcak yuvalar yapmaya devam edeceğiz.”

Bakan Kurum, konuşmasının sonunda vatandaşların bayramını da kutladı.

Vatandaşlarla bir mühlet sohbet eden Kurum, alanda bulunan çocuklara oyuncak armağan etti.

Bakan Kurum, daha sonra Ula Belediyesine geçerek Belediye Lideri Özay Türkler’den brifing aldı. Buradaki ziyaretin akabinde Kurum, Muğla’nın Yatağan, Kavaklıdere, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Seydikemer belediye liderleri ile bir ortaya geldi.

İftar programına, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Muğla Valisi Orhan Tavlı, TOKİ Lideri Ömer Bulut, AK Parti Muğla milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Ula Belediye Lideri Özay Türkler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, AK Parti Muğla Vilayet Lideri Kadem Mete, MHP Vilayet Lideri Mehmet Korkmaz, protokol üyeleri, ilçe belediye liderleri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.