DOLAR 16,3733 -0.04%
EURO 17,5819 0.43%
STERLIN 20,6469 0.25%
ALTIN 971,18-0,35
BIST %
BITCOIN 4845830,52%
İstanbul
24°

HAFİF YAĞMUR

02 00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Karaismailoğlu,’ndan projeler ve savlarla ilgili çarpıcı ayrıntılar
  • 365 Gün Haber
  • Ekonomi
  • Bakan Karaismailoğlu,’ndan projeler ve savlarla ilgili çarpıcı ayrıntılar

Bakan Karaismailoğlu,’ndan projeler ve savlarla ilgili çarpıcı ayrıntılar

ABONE OL
Mayıs 12, 2022 21:03
Bakan Karaismailoğlu,’ndan projeler ve savlarla ilgili çarpıcı ayrıntılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Karaismailoğlu, Haber Küresel TV’de Haber7.com müelliflerinden Faruk Aksoy’un da içinde bulunduğu gazetecilerin sorularını cevaplandırıyor. 

Bakan Karaismailoğlu, satır başları ile şunları söyledi. 

burada 100 milyon ton taş dolgu yapıldı. Yerin 27 metre derinliğinden itibaren deniz üzerinde 5 metreye kadar dolgu yapıldı. Terminal alanı 32 bin metrekare, öbür alanlarla birlikte 46 bin metrekare alan kullanımda. Son yılların en çağdaş tesislerinden biri oldu. Yoktan bu türlü bir alan üretildi. 

KAMU BÜTÇESİ İLE 20 YIL SONRA TAHMİNEN YAPILABİLECEKTİ 

Muhtaçlık tahlilleri doğrultusunda projeler ortaya çıkıyor. Mali olarak biz bunu devlet bütçesiyle yapmaya kalksaydık bunu tahminen 20 yıl sonra yapar olurduk. Kuzey Marmara otoyolu da buna emsal muhtaçlık tahlilleri ile ortaya çıkmıştır. Kamu bütçesinden karşıladığımız projeler de projelerin gerekliliği ve onun getireceği ekonomik yararlar bunun belirleyici noktasıdır. 172 milyar dolarlık proje gerçekleştirdik. Bunun yüzde 20’sini lakin YİD ile gerçekleştirdik. Yüzde 80’i ise kamu bütçesi ile yapıldı. 

1. BOĞAZ KÖPRÜSÜ YÜZÜNDEN TÜRKİYE’NİN ACİL MUHTAÇLIKLARI YILLARCA ERTELENDİ

Kamu bütçesinden 1. Boğaz Köprüsü yapıldı. Onu da eleştirenler bugün YİD modeli ile yapılan projelere de karşı çıkıyor. Bizim bütçemiz muhakkak. Biz tüm projeleri kamu bütçesi ile yapamayız. 1. Boğaz Köprüsü kamu bütçesi ile yapıldı lakin Türkiye’nin yıllarca projeleri bu yüzden ertelendi. Bugün ise Türkiye’nin gereksinimleri doğrultusunda bu projeleri hayata gerçekleştiriyoruz. 

BOLU DAĞI’NIN GECİKMESİNİN DEVLETE KAYBI 400 MİLYON DOLAR

Çanakkale Köprüsü yapılmasan demek bir görüştür, ancak bu proje yapılması gerekiyor. Devletin kaynaklarından 8 milyar dolar bu proje için kaç yılda ayrılacaktı. Bolu Dağı projesi en büyük örnektir. 17 yılda tamamlanan Bolu Dağı tünelinin 10 yıl gecikmesinin ülkeye maliyeti 400 milyon dolardır. 

Çanakkale köprüsüne 250 arkadaşımız hizmet veriyor. 2.5 milyar dolarlık hizmetin geri dönüşü için eforunu sürdürüyor. 

KARAİSMAİLOĞLU’NDAN MÜTİAHHİTLERE AÇIK DAVET: GELSİN GİRSİNLER

Yap İşlet Devret’te köprü ve karayolları için geçiş garantisi verilmesi konusunda muhalefet tezlerini büsbütün palavraya dayandırıyor. Bu projeleri yalnızca 5 firma değil, 30 firma iş yapıyor. Bu hususta birikimi olan tüm firmalar da ihaleye girsin. 37.5 milyar dolarlık projemiz var, donanımı olan ve uygun teklifi verecek firmalar gelsin teklif versinler. Biz maliyetleri belirlerken tüm işletme sürecini değerlendirirek sayı ortaya koyuyoruz. 12 yıl müddetli bir işletme. Daha birinci yıl dolmadan bizi eleştirmeye başladılar. Bugün İstanbul Havalimanı en atıl yerde 10 milyar euroluk yatırım yapıldı. Devletin kasaından bir kuruş para çıkmadığı üzere, birinci yıl 22 milyon euroluk da devletin kasasına para aktarıldı.

2024’DE GERİ DÖNÜŞ, 2030’DA GELİR, 2040’TA BÜSBÜTÜN ÖZ SERMAYE

Biz karayollarına para ödüyoruz, lakin havalimanlarından akış başladı. 2024’de geri dönüşler başlayacak. 2030’dan itibaren de büyük gelir elde edecek. 2040’tan itibaren de bakanlık tüm projelerini kendi kaynağı ile yapacak hale gelecek.

Türkiye’nin 225 milyar dolarlık dış ticaret hacmi yapılan bu yatırımlarla mümkün oldu. Otoyollar ve bölünmüş yollarla trafik kazalarında yüzde 80’lik azalma yaşandı vatandaşa itimat geldi, kalite ve sürat geldi. Projeler muhtaçlık olduğu yerde gerçekleştiriliyor. Rize-Arvin Havalimanı 58. havalimanı. Önümüzde sayılı imali süren havalimanları kaldı. 61. havalimanı ile gereksinimlerin büyük kısmı karşılanmış olacak.

İSTANBUL KANALI’NI  VAZGEÇİLMEZ KILAN NEDENLER

Kanal İstanbul öncesi dünyanın birçok yerinde kanal var. Süveyş Kanalı, Panama Kanalı ve başka kanallar daima muhtaçlıktan ve gelir hesabıyla yapılmıştır. Süveyş Kanalı’nda bir günlük kayıp 10 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Kanal İstanbul da bölgede çok büyük ekonomik gelişmelere yol açacak bir projedir. Vatandaşımıza hizmet konusunda bize yapılan tenkit ve teklifler her vakit başımızın üstündedir. Fakat, üzerinde uzun müddettir tartışılan ve projelerin tüm tarafları ile tartışıldığı bir proje için ısrarla ret kampanyasını da kabul etmenin manası yok. Zeytinburnu kıyısında onlarca yüzlerce gemi bekliyor. O gemiler rolantide durduğu sürece günlük 100 litre yakıt harcıyor. Boğazdaki bir gemi yangını yüzünden neler yaşadığımız unutulmadı. Karadeniz’de tüm ülkeler limanlarına yatırım yapıyor. 2050’de boğazdan 78 bin gemi geçmesi gerekiyor. Bunun hazırlıklarının bugünden yapılması gerekiyor. 

ATATÜRK HAVALİMANI İLE İLGİLİ ÇARPICI AYRINTILAR

Atatürk Havalimanı kapasitesini doldurmuştu. Kentin göbeğinde kalmıştı. Uçaklar iniş için uzun müddette havada dolaşıyordu. Kuzey Güney ve öbür pistler ağır nüfusun üstüne yağıyordu. Avrupa yakasında ek bir havalimanı muhtaçlığı olmuştu. Bu nedenle Atatürk Havalimanı bu nedenle devreden çıkarıldı. Lakin havalimanı bedelini kaybetmedi, buraya inmek isteyen uçaklara pist yoktu. Pistin bir ucuna acil durum hastanesi yapıldı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Millet Bahçesi yapılıcak, pistin bir ucu da acil durum iniş pisti olarak hizmet vermeye devam edecek. Havalimanının kaldırılmasıyla bölgede trafik yüzde 30 azaldı. 

PROJELERE MÜSAADE ALIYOR, PARA  ALIYOR ANCAK  PARA DA PROJE DE ORTADA YOK

Yeraltı metro projelerde, büyükşehir ve bakanlık yarışıyormuş üzere algı var. Keşke yarışsa, o vakit vatandaş kazanır. Lakin var olanları dahi çalıştıramayan bir zihniyet var. Projesi, ödemeleri dahi ayarlanmış projeler maalesef gerçekleştirilemiyor. Belediyeye verilen ödenekler daha da fazla lakin karşılığında ne yatırım var ne de para var. Belediye meclisi borçlanma yetkisi veriyor, fakat borçlanma yapılıyor, fakat ne para var ne de projede ilerleme var. Biz bakanlık olarak 103 km metro yapıyoruz. Biz bu projelerin tamamını 2023’te bitiriyoruz. Biz İstanbul’u birilerinin keyfine bırakacak değiliz. Bizim muhatabımız İstanbulu yönetenler değil, vatandaşın mağdur edilmesini istemiyoruz. İstanbul Havalimanı metrosunu bakanlık işletecek. 

İKTİSATTA YAŞANANLAR VE İSTANBUL’DAKİ TAKSİ SORUNU 

Yatırımlar sürmesine rağmen AK Parti’nin oy oranının evvelki seçime nazaran düşük gözükmesinin nedeni yalnızca Türkiye ile ilgili değil. Pandemi nedeni ile dünyada 2 yıl üzere bir kayıp yaşandı. Vatandaşın kahırda olduğunu biliyoruz. Biz daima vatandaşla iç içeyiz Vatandaş da sorunun tahlilinin yeniden AK Parti’de olduğunu biliyor. 

Bizim yaptığımız projeler sayesinde her yıl 750 bin ağaç dikmiş üzere çevresel tesir sağlıyoruz. Biz gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde çevresel etkiyi de göz önüne alıyoruz. Kazaların azalması, emisyonun azalması da kıymetlidir. Çanakkale Köprüsü’nü yaparken de ziraî alanlar ve çevresel tesirleri minimumda tutmak için çaba gösterdik. 

İstanbul’da 17 bin 500 taksi var. Taksi sayısı kâfi lakin, müşteri ile taksi şoförü ortasında yaşanan meseleler taksicilerin eğitimsizliği ve plansızlık yüzünden yaşanıyor. Günde 400 kilometre giden taksinin 250 km’si müşterili 150 kilometresi ise boşta gidiyor. Ortada bir fizibilete ve dijitalleşme yok. Yalnızca rant için yapılan işler de yürümüyor.

ANKARA SİVAS KONUSUNDA VATANDAŞ HAKLI

Süratli trenleri saat başı yapmak için çalışmalarımız sürüyor. Ankara Karaman sınırını daha rantabl hale getireceğiz. Ankara Sivas çizgisinin gecikmesinde vatandaş haklı. Ankara Kırıkkale ortasındaki üretim derdi yüzünden proje uzadı. 2023’te bu vakte gelmeden İstanbul’dan Sivas’a vatandaşlarımızı süratli trenle taşımış olacağız. Bununla birlikte, Ankara Bursa, Ankara-İzmir çizgilerinin üretimi ile  birlikte  Adana Gaziantep ortasını da denizle buluşturacağız. 

Türkiye Azerbaycan ortasında Zengizor çizgisinin devreye girmesiyle İstanbul’dan Çin’e kadar gidecek bir koridor devreye girmiş olacak. Bakü Tiflis Kars sınırından gelen trenlerin Mersin’e indirilmesi için çalışmamız sürüyor. Afganistan’a yardımları tren üzerinden gerçekleştirdik. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tren çizgisi ile yurt dışı ihracat 10 milyar tona ve 25 milyar tona çıkacak. Bunun için de projeleri aralıksız sürdürmek zorundayız.

2023 için bugün için vatandaşın yaşadığı kahırları çözecek olan Recep Tayyip Erdoğan’ın takımlarıdır. Seçime bu dertler çözülmüş olarak gireceğiz ve iktidarımız devam edecektir.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.