Bakan Çavuşoğlu’dan  göçmen, garantörlük ve Türkiye farkı mevzularında flaş açıklamalar
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • Bakan Çavuşoğlu’dan göçmen, garantörlük ve Türkiye farkı mevzularında flaş açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu’dan göçmen, garantörlük ve Türkiye farkı mevzularında flaş açıklamalar

ABONE OL
Nisan 20, 2022 22:22
Bakan Çavuşoğlu’dan  göçmen, garantörlük ve Türkiye farkı mevzularında flaş açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Çavuşoğlu, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:,

* Yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli göçmen var. Öbür sıkıntılı bölgelerden de Türkiye’ye gelenler oldu. Tertipli, sistemsiz göçmenler 5 milyona yakın. Kimileri ülkelerine döndü. Kimileri Batı ülkelerine gittiler.

TERÖRDEN ARINDIRDIĞIMIZ BÖLGELER İNANÇLI BÖLGE HALİNE GELDİ

* Uzun yıllardır süren uzun bir bahis. BM, AB’yle yapılan insani bir işbirliği var. Bu probleme ne açıdan baktığınız kıymetli. Bu işi siyasete alet etmemek gerek. Bir olgu bu. Türkiye’de bu kadar göçmen var. Kabahat işlenme olarak baktığınız vakit Türkiye ortalamasına nazaran pahalandırmak gerekir. Siyasetçilerin abarttığı seviyede mi ona bakmak gerekir.

Bizim terörden arındırdığımız bölgeleri Suriyeliler inançlı bölge olarak kabul etti. İdlib’de 2 milyona yakın insan da ülkemize gelmekten vazgeçti. 

Sistemsiz göçmende öncelikle can güvenliğini garanti altına almamız gerekiyor. Türkiye tıpkı vakitte Lübnan’daki göçmenlere de yardımda bulunuyor. 

TÜRKİYE 2021’DE 451 BİN KİŞİNİN YURDA GİRİŞİNİ ENGELLEDİ

Türkiye 21 bin kişiyi geri gönderdik. geçen yıl 451 bin kişinin yurda girişi engellendi.  Duvarlar ve kameralarla bunu engellemeye çalışıyoruz. Avrupa da bu teşebbüsümüzü destekliyor. 2022 yılında şu ana kadar 127 bin kişinin girişine pürüz olduk.  Meğer muhalefet güya hududa gelen herkes elini kolunu sallayıp yurda giriyormuş üzere algı oluşturmaya çalışıyor. 

TOPLUMSAL MEDYADAKİ GÖÇMENLERİN GÖRÜNTÜLERİ

* Halkımızın elbette hisleri var. Biz bu imgeleri kışkırtanları eleştiriyor. İftiraya varan aşağılayıcı tenkitler yurt dışına giden vatandaşlarımıza yapılmadı mı? Türkler gettolaşıyor Avrupalı olmadı diye tenkitler yok mu? Asimilasyon çabucak olacak diye bir şey yok. Yanı başımızdaki ülkeden gelse bile kültürel farklılıklar var. Bu bir sorun. Biz bu sorunu yönetiyoruz. Fakat ırkçılık yapmadan, insanlık anlayışından ve hukuktan uzaklaşmadan bu mevzuyu ele almak lazım.

* Elbette şu anda AB ve Mülteciler Yüksek Kurulu Suriyeliler ile görüşmeler yapıyor. Ayrıyeten BM temsilcisi bu mevzuları da ele alıyor. Biz ne diyoruz. Taliban’la angajmana giriyoruz. Ülke çökmesin daha fazla mülteci gelmesin, teröristler yine türemesin diye. Biz tanımadan angajmana girmesinin yararlı olduğuna inanıyoruz. Son günlerde Rejim YPG ve PKK ile önemli çatışıyor. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Bu YPG/PKK’nın da Suriye’yi bölme planları var.

* Ülkedeki idareyle aramız âlâ değil diye ülkenin parçalanmasını destekleyemeyiz ki. Terör örgütünü destekleyemeyiz. Bunlar esasen istihbaratı ilgilendirdiği için geçmişte istihbarat seviyesinde görüşmeler olmuştu. Bunu da Cumhurbaşkanımız lisana getirmişti. Göçmen konusu memleketler arası bir sorun olduğu için BM’nin ve milletlerarası örgütlerin angajmana girmesi lazım.

ANTALYA BARIŞ İÇİN UMUT VERDİ, NATO DORUĞU UMUDU BİTİRDİ

Ukrayna Rusya ortasındaki savaş Antalya tepesinde tahlil olacağı umudunu taşıyorduk. Lakin NATO tepesinde bu savaşın uzayacağı kanaatine vardık.  Güvenlik konusu ve ayrıntılara geldiğinde savaş yanlılarının olduğunu gördük.  Biz Antalya ve İstanbul müzakerelerinde savaşın sona ermeyeceğini biliyorduk. Lakin verilen evraklar umutlarımızı artırmıştı. Katliam gelince ortamı gerginleştirdi ve barış umudu azaldı.

RUSYA VE UKRAYNA ORTASINDAKİ EN SIKINTI BAHİSLER

Zelenskiy; Putin hala Türkiye’de bir ortaya gelme umudu var. İki tarafın da kaideleri var.  Rusya’nın kaideleri var. Rusya’nın kaidelerine karışlık Ukrayna teminat istiyor. Rusya asker ve silah konusunda kural koşuyor. Bunu da hâkim bir ülkenin kabul etmesi sıkıntı. Rusça lisanının tekrar öğretilmesi kolay. Ayrıyeten Nazilerle ilgili talepler de Rusların olayı sulandırması. Donbas, Kırım statüsü en sıkıntı hususlar. 

HANGİ TARAF BARIŞA DAHA YAKIN?

* Bu hususta değişik toplantılara katıldık, daima telefonda da görüşüyoruz. O nedenle bir taraf barışa daha yakın dersek arabuluculuk misyonumuza saygısızlık yapmış oluruz.

* Zelenski Ukrayna’nın devlet lideri. Zelenski bu savaş başladıktan sonra güçlü bir liderlik sergiledi. Elbette ki savaş başlayınca dışarıdan yardıma muhtaç oldu. Lakin dışarıdan yardım istedi diye “onların güdümüne girdi” demek hakikat olmaz.

* Zelenski savaş başlamadan evvel de Putin ile bir ortaya gelmek istiyordu. Savaş başladıktan sonra her Cumhurbaşkanımızla konuştuğunda Putin ile bir ortaya gelmek istediğini belirtiyordu. Zelenski ve Putin’in Antalya’da bir ortaya gelmesi hala masada. İkisi de görüşme için olumlu iletiler veriyorlar ama kaideler oluştuğunda.

Mairopol’ün kıymetli bir kısmını Rusya işgal etmiş durumda. Rusya’ya nazaran burada yabancı savaşçılar var. Türkiye’nin şu anda orada mayından ötürü çıkamayan gemilerimiz var. Ayrıyeten daha evvelce irtibatı yapılmış olan ithal edeceğimiz eserlerin yüklü olduğu 22 gemimiz körfezden çıkamıyor. İşin insani boyutu ile birlikte müzakerelere katkı sağlamak istiyoruz. Bununla birlikte Ukrayna’nın istediği garantiler var. Müttefikler bu türlü bir garantinin içine girmek istemiyorlar.

UKRAYNA -RUSYA SAVAŞI İÇİN KİM NE ÖNGÖRDÜ

Savaş öncesi Avrupalılar Rusya’nın saldıracağına inanmazken, ABD, Rusya’nın saldıracağını söylüyorlardı. Avrupa’nın birçok temsilcisi savaşa Kiev’de yakalandı. Biz de savaşın bu derece geniş boyutlu olacağını düşünmüyorduk. Savaşın başladığı anda Kazakistan’da idik. Olay başlar başlamaz bakanlık bünyesinde bir kriz merkezi kurduk ve çalışmalara başladık. Birebir gün de Kazakistan’dan döndük. Döner dönmez Cumhurbaşkanımız bünyesinde Külliye’de toplantı yaptık. Bir metin hazırlayarak açıklamamızı yaptık. 

TÜRKİYE’NİN RUSYA VE UKRAYNA SİYASETİNİN SIRRI

Türkiye’nin Rusya Ukrayna krizinde izlediği ve herkesin takdirini kazanan siyaset bir günde oluşan bir hareket değil. Türkiye geçmişten beri hem Ukrayna  hem Rusya ile  temasları vardı. Ayrınca Türkiye’nin Rusya ile temaslarında çok sıkıntı vakitlerden geçti.  Bizim başarılı olmamızın nedeni açık ve şeffaf siyasetlerimizin tesiri oldu. Kırım için de Ukrayna’nın işgali için de halimiz net oldu. Biz memleketler arası platformda Rusya’nın kurallara uymayan hallerini reddettik. Ayrıyeten çabucak Montrö’yü devreye koyduk lakin hava koridorunu açık tuttuk. 

RUS VE AVRUPA’NIN GEMİLERİNE BOĞAZI KAPATTIK

Türkiye’nin Rusya’ya karşı yaptırımlara katılmamasına dünyanın anlayışla karşılamasının nedeni ise bağlayıcı yaptırım BM’nin aldığı kararlardır. Bununla birlikte biz arabuluculuk rolü üstlendik. İki ülke için de birebir aralıkta kaldık. Bu nedenle bizim yaptırımlara katılmamamız anlayışla karşılandı. Bu kaidelerde bizim yaptırımlara katılmamamız yalnızca Yunanistan ve Rum kesitinden reaksiyon geldi. Şu anda Türkiye’den diğer iki ülke ortasında görüşmeyi sürdürebilecek durumda olan ülke yok. Rusya’nın savaş öncesi bildirimde bulunduğu 4 savaş gemisi savaş başladığı gerekçesiyle geçiremeyeceğimizi söyledik. Birebir formda İngiltere ve batının gemilerinin de boğazdan geçişine müsaade vermedik. Biz ayrıyeten Rusya’ya savaş uçaklarını Türkiye üzerinden uçurmamaları talebinde bulunduk ve uçuşlar durduruldu. Lakin bizim muhalefet partileri Türkiye’nin batı yanında Rusya’ya yaptırım uygulamasından yana oldu. Lakin sonradan bunun yanlış olduğunu anladılar.

BU HABER KASITLI BİR HABER GAYE TÜRKİYE’Yİ YAPTIRIMLAR İÇİNE SOKMAK

 Rusya – Ukrayna krizi bizlere problem getirmesine rağmen bize yeni fırsatlar da sundu. Rusya’dan kimsenin birşey almaması bizi değerli bir seçenek noktasına getirdi. Güç arz güvenliği açısından Türkiye daha ön plana çıktı. Ayrıyeten Çin ile Avrupa ortasındaki ticarette jenerasyon ve yol projesi Rusya’nın durumundan ötürü çok değerli noktaya geldi. Çin’in Avrupa’ya günlük ticaret fiyatı 1 milyar dolar meblağında. Bu açıdan Azerbaycan ve Türki Cumhuriyetler ile Çin ortasındaki güzergah çok kıymetli noktaya geldi. Lakin Rusların parası Türkiye’ye akıyor biçimindeki WSJ’in haberi kasıtlı ve Türkiye’nin yaptırımlara katılması baskısı oluşturmak için yapılmış bir haberdir. 

UKRAYNA’YA VERİLECEK GARANTİ KONUSUNDA ÇEKİNCELER VAR 

Ukrayna, NATO’ya girmeyeceksem bana da bir garanti olsun istiyor. NATO’nun 5. unsurunun kendisi için uygulanmasını istiyor. Lakin Ukrayna’nın bu talebine ABD, İngiltere ve Kanada bunu kabul etmedi. Türkiye de bu talebi kabul etmedi. Türkiye’nin asker göndermesi kelam konusu değil.  Garanti, Rusya’dan gelecek tehdide nazaran verilecekse bir manası var. Fakat Ukrayna’nın NATO’nun 5. hususu üzerinden talebini biz kabul etmedik. Lakin prensip olarak P5 +Rusya Polonya garanti teklifine evet demiştik. Rusya dışındaki P4 ülkeleri içinde görüşmeler sürüyor. 

UKRAYNA SAVAŞINDA ÇİN HANGİ TARAFA DAHA YAKIN 

NATO’nun teminatı dışında Ukrayna’ya nasıl bir garanti verilebilir konusunda görüşmeler sürüyor.Garantinin ne olduğu konusunda bir netlik kazanılırsa bu o vakit kıymetlendirilebilir. Savaşın devam etmesini isteyen ülkelerin kimler olduğunu herkes biliyor lakin bunu lisana getiremeyiz. Çin şu ana kadar istikrarlı bir siyaset izlemeye çalışıyor. NATO’yu suçlayıcı açıklamaları oldu. Rusya’nın taleplerinin gözetilmesi davetinde bulundu. Fakat Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne sık sık çizdi, Ayrıyeten sorunun barışçıl taraftan çözülmesi konusunda davetinde bulundu. Çin birebir vakitte P5 ülkelerinden birisi. Ukrayna’ya verilecek garantide onlar da yer alıyor. Bizim Uygur Türkleri dolayısı ile vakit zaman karşıya geliyoruz. Lakin Çin muhteşem bir güç. Rusya’ya karşı yaptırımlar konusunda daha temkinli davranıyor.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.