DOLAR 18,8159 0.05%
EURO 20,7542 0.38%
STERLIN 23,3569 0.29%
ALTIN 1.181,510,07
BIST %
BITCOIN 4551374,61%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06 41

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKP’li Bergama Belediyesi’nden esnafa: 7 gün içinde dükkanları boşaltın, yoksa elektrik ve suyunuz kesilecek
  • 365 Gün Haber
  • Ekonomi
  • AKP’li Bergama Belediyesi’nden esnafa: 7 gün içinde dükkanları boşaltın, yoksa elektrik ve suyunuz kesilecek

AKP’li Bergama Belediyesi’nden esnafa: 7 gün içinde dükkanları boşaltın, yoksa elektrik ve suyunuz kesilecek

ABONE OL
Mart 5, 2022 22:12
AKP’li Bergama Belediyesi’nden esnafa: 7 gün içinde dükkanları boşaltın, yoksa elektrik ve suyunuz kesilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Hakan Koştu‘nun lideri olduğu İzmir Bergama Belediyesi, millet bahçesi projesi için iki yıl evvel kent merkezindeki 14 Eylül Stadı etrafında bulunan 104 dükkanı yıkma kararı aldı. Mülkiyeti belediyeye ilişkin olan 51 bin 569 metrekarelik alandaki esnafın da dükkanları boşaltmaları istendi.

MAHKEME “YÜRÜTMEYİ DURDURMA” KARARI VERDİ

104 dükkanda bulunan 86 esnaf, 300’e yakın çalışan ve aileleri yıkım kararına reaksiyon gösterirken, protesto aksiyonları düzenledi ve mevzuyu yargıya taşıdı. Bergama Belediyesi, yargı sürecinin tamamlanmasını beklemeden 9 Kasım 2021’de hurda karşılığı yıkım ihalesine çıktı. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kent Plancıları Odası İzmir Şubesi ve esnafın plan değişikliğine karşı açtığı davada İzmir 2. Yönetim Mahkemesi “Yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Esnafın, İzmir 5. Yönetim Mahkemesi’nde yıkım ihalesine karşı açtığı davada da 15 Kasım 2021’de “yürütmeyi durdurma” kararı çıktı. Birebir mahkemede dükkanların boşaltılmasına karşı açılan davada da “yürütmeyi durdurma” kararı verildi. Lakin AKP’li Bergama Belediyesi, mahkeme kararlarına karşın dükkanların boşaltılması için 3 Mart Perşembe günü esnafa zabıta tarafından kelamlı tebligatta bulundu.

BERBER DÜKKANINDA GERGİNLİK YAŞANDI

Dükkanlara tek tek giden zabıta memurları, esnafa “Millet Bahçesi Projesi kapsamında tahliye etmeniz bildirilen dükkanlar için tarafınıza verilen mühlet dolmuştur. 7 günün sonunda elektrik, su ve bunun üzere abonelikleriniz kanun kapsamında kapatılacak olup, dükkanları boş olarak belediyemize teslim etmeniz tarafınıza bildirilir” yazılı tebligatları okudu. Esnaf ile zabıtalar ortasında kimi dükkanlarda gerginlik yaşandı. Bir berber dükkanında görüntü kaydı yapan zabıta ile esnaf ortasında itiş kakış oldu.

“YARGI SÜRECİ BİTMEDEN UYGULAMAYA SON VERİN”

Yaşananlara reaksiyon gösteren bir esnaf şöyle konuştu:

“HAKAN KOŞTU HİLE YOLUNU KULLANDI”

Bergama’da iki devir CHP’den belediye başkanlığı yapan Mehmet Gönenç de yaşananlara reaksiyon gösterdi.

  • Gönenç şunları söyledi:

    Hakan Koştu, onlarca esnafı tahliye edebilmek için kanuna karşı hile yolunu kullandı. Esnafı sorunsuz halde dükkanlardan çıkarabilmek için yapılar hakkında, dört dükkanda yaptırılan karot testi ile sarsıntıya dayanıksız raporu çıkardı. Güya burada Millet Bahçesi Projesi yapılmayacakmış, zelzeleye karşı güçlendirme yahut yeni binalar yapılacakmış algısı oluşturmaya çalıştı. Olağan ki bu atılımı de yargıdan döndü. Buna karşın hukuk tanımazlığını sürdürdü. AKP’nin, devlet erkini kullanarak hukuku çiğnemesinin tipik bir örneğini görüyoruz. Esnaf yedi gün içinde dükkanları boşaltmazsa elektrik ve suyu keseceklerini söyleyerek tehdit ve şantajla alanı boşaltmak istiyorlar.

“ESNAFIN TELEFONLARI KARŞILIKSIZ KALIYOR”

Bergama Belediyesi CHP Meclis Üyesi İbrahim Turan ise AKP’li idarenin, İZSU ve Gediz Elektrik’e kelam konusu dükkanların su ve elektriğinin kesilmesi için yazı gönderdiğini açıkladı. Turan, belediyenin, dükkan kirası ödeme sistemini kapatarak, stat esnafının kira ödemelerini kabul etmediğini belirterek, “Belediye lideri ve lider yardımcıları, kendilerini arayan esnafın telefonlarını karşılıksız bırakıyor, randevu vermiyor. Halbuki esnaf olarak AKP Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ ve AKP İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima ile görüşmüştük, mağdur edilmeyeceğimize dair kelam vermişlerdi” dedi.

AVUKAT KEMALLER: RESMİ KARAR KELAMLI BİLDİRİ EDİLMEZ

ÂLÂ Partili Belediye Meclisi Üyesi Avukat Olgu Altuğ Kemaller de “Yürütmeyi durdurma kararları varken bunu yapamazsınız. Belediye resmi bir kararı kelamlı olarak bildiri edemez. Belediye, ortada hukuksal bir sonuç olmadan esnafın elektrik ve suyunu kesemez. Belediye bir kamu kurumudur. Misyon ve hizmetlerini hukuka uygun bir halde yapmak zorundadır. Hiç kimse unutmasın; cet kibirle binen meskene yürüyerek döner.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.