AK Partili Çalık: Bayana şiddetin mazereti olamaz

AK Partili Çalık: Bayana şiddetin mazereti olamaz

ABONE OL
Mart 10, 2022 06:07
AK Partili Çalık: Bayana şiddetin mazereti olamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Konseyinde, bayana yönelik şiddetin sebeplerinin tüm taraflarıyla araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi maksadıyla kurulan Meclis Araştırma Komitesi raporu görüşüldü.

Kurul Lideri Öznur Çalık TBMM Genel Şurasında yaptığı konuşmada, bayana yönelik şiddetin memleketler arası ve ulusal seviyede alınan önlemlere karşın tüm dünyada varlığını devam ettiren üniversal bir sorun olduğunu vurguladı.

Çalık, Dünya Sıhhat Örgütünün son datalarına nazaran dünya genelinde her üç bayandan birinin fizikî, ruhsal, cinsel ve ekonomik açılardan şiddete maruz kaldığını, bütün insanlığın, bayan hakları konusunda çetin bir imtihandan geçtiğini kaydetti.

Savaş, şiddet ve zorbalığın herkesten çok bayanları vurduğuna işaret eden Çalık, “Kadim kültür ve medeniyetimiz beşere verilen kıymet, bir ortada yaşamaya verilen kıymet, adalet, hakkaniyet, merhamet ve müsamaha üzerine konseyidir. İnsanı, yer yüzünün en onurlu varlığı olarak konumlandıran inanç sistemimiz ise onurlu varlık vasfında bayan ve erkeği eşit kılmıştır. Kültür, medeniyet ve inancımızda şiddetin yeri asla yoktur. Bayana yönelik şiddetin haklı yahut haksız hiçbir münasebeti, mazereti olamaz. Bayana yönelik şiddet, bayanın biyopsikososyal gelişimine sekte vurmaktadır.” diye konuştu.

BAYANA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIK KABAHATİDİR

Bayana yönelik şiddetin insan hakkı ihlali ve bir insanlık kabahati olduğunu vurgulayan Çalık, bayana yönelik şiddetin, yalnızca yasal düzenleme ve kolluk önlemleri ile çözülebilecek bir sorun olmadığını, bu sıkıntıya karşı toplumsal bir uğraş gerektiğini söyledi. Çalık, bayana şiddetle gayrette ikili standartçı yaklaşımlara müsaade etmeden, birlikte ve istişare içinde sorunun tahlili için gayret edeceklerini kaydetti. 

RAPORDA 42 TESPİT VE 547 TEKLİF VAR

Raporun içeriğine ait bilgiler paylaşan Çalık, tespit ve teklifleri içeren araştırma raporunun 916 sayfa ve beş temel kısımdan oluştuğunu belirtti. 42 tespit ve 547 teklifin yer aldığı raporun yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarına değil, toplumun tüm kısımlarına ve disiplinlerine yönelik olduğuna dikkati çeken Çalık, “Farkındalık ve zihniyet dönüşümü, kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, siyaset geliştirilmesi ve kurumlar ortası uyumun sağlanması ile mevzuat değişikliği üzere teklifler sunduk.” dedi.

17 ANA BAŞLIK ALTINDA TEKLİFLER AÇIKLANDI

Çalık, konuşmasında tespit ve tekliflerini 17 ana başlık altında özetledikleri belirterek, “Kadına yönelik şiddet;yasal düzenlemeler ve idari önlemlerle birlikte toplumsal hassaslık, farkındalık ve topyekûn bir zihniyet dönüşümüyle lakin aşılabilir. Kamuoyunda “kravat indirimi” olarak bilinen ve bayana yönelik şiddet davalarında kullanıldığında toplumda “cezasızlık algısı” oluşmasına neden olan “iyi hal indirimi”nin bayana yönelik cürümlerde kaldırılmasını tekliflerimiz ortasındadır. Eşe ve boşanmış eşe karşı şiddette uygulanan “cezayı artırıcı sebepler” kapsamına tüm bayana yönelik şiddet hatalarının dahil edilmesini önerdik. Hukuk ve ceza yargılamasını birlikte yapabilen, aile hukukundan kaynaklanan ihtilafları gideren ihtisas mahkemeleri kurulmasını önerdik. Medya içeriklerinde kullanılan “sorunlu dil”in toplumsal sorumluluk şuuru taşıyan “sorumlu dil”e çevrilmesini önerdik. Bayan güçlendikçe aile ve toplum da güçlenecektir. Bu nedenle; bayanın konutta, okulda, iş yerinde; kısaca hayatın her alanında yer alması mevzularında tekliflerimiz raporumuzda yer almaktadır. Bayan erkek fırsat eşitliğine hassas bütçeleme uygulamasının geliştirilerek, bu bakış açısının tüm kademelere yerleşmesi noktasında tekliflerimiz raporumuzda yer almıştır. Şiddet mağdurunun desteklenmesi, şiddet uygulayanın rehabilitasyonu, ailenin güçlendirilmesi, bayana yönelik şiddetle uğraş siyasetlerinin aktif izlenmesi konularında kapsamlı tekliflerde bulunduk.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.