AB’den flaş hamle! Facebook, YouTube, Instagram ve Twitter kararı

AB’den flaş hamle! Facebook, YouTube, Instagram ve Twitter kararı

ABONE OL
Nisan 23, 2022 22:00
AB’den flaş hamle! Facebook, YouTube, Instagram ve Twitter kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB Kurulu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Kurulu, “Dijital Hizmetler Yasası” hakkında yapılan müzakerelerde muahede sağlandığını bildirdi.

Buna nazaran, dijital platformlara yeni katı kurallar getirecek. Çevrimiçi platformların yasa dışı ve ziyanlı içerikle ilgili sorumlulukları artırılacak. Platformlar sahip oldukları içerikleri sıkı biçimde denetleyecek.

TEMEL HAKLAR KORUNACAK

Gerçek hayatta yasa dışı olanın internet ortamında da yasa dışı olması gerektiği unsuru temel alınacak. İnternet kullanıcılarının temel hakları daha güzel korunacak. Platformlar bildirilen yasa dışı eser, hizmet ve içeriği süratle kaldırmak zorunda olacak.

Dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak.

Yasa çerçevesinde reşit olmayanlar internet ortamında daha uygun korunacak. Reşit olmayanlara yönelik direkt reklam yasaklanacak. Yasa dışı yahut ziyanlı içeriğin yayılmasında oluşturdukları makul riskler nedeniyle büyük çevrim içi platformlar ek sorumluluklara tabi tutulacak.

AB’de 45 milyondan fazla kullanıcısı olan büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak durumunda kalacak ve bu dijital platformlar AB Kurulu tarafından denetlenecek.

Kural ihlalinde bulunan dijital platformlara global cirolarının yüzde 6’sına ulaşan para cezaları uygulanabilecek. İhlallerin tekrarı durumunda kelam konusu dijital platformların AB’deki faaliyetine son verilebilecek.

AB, 20 yıl evvel hazırlanan e-ticaret kurallarını günün şartlarına uygun biçimde güncellemeye çalışıyor.

Bu evreden sonra kelam konusu yasanın yürürlüğe girmesi için AP ile AB Kurulu’nun resmi onayı gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.