ABD’den Türkiye, Rusya ve F-16 açıklaması!

ABD’den Türkiye, Rusya ve F-16 açıklaması!

ABONE OL
Nisan 5, 2022 21:02
ABD’den Türkiye, Rusya ve F-16 açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ABD Stratejik Sistem toplantısı için Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland NTV röportajında Rusya Ukrayna savaşı ve Türkiye ABD alakaları bahislerinde kritik bildiriler verdi.

Montrö vurgusuyla Türkiye’nin tutumunun kıymetine dikkat çeken Müsteşarı Nuland, “Erdoğan’ın iki ülke başkanları Zelenski ve Putin ile olan yakınlığı, bağları bu barış görüşmelerinin Türkiye’de yapılmasına vesile oldu. Bu savaş ortamının bitirilmesi için bir inanç ortamı sunuyor. Birebir vakitte Montrö Kontratının uygulanması konusunda Türkiye’ye müteşekkiriz. Karadeniz’deki gücünüz, coğrafik pozisyonunuz çok kıymetli. Zira Karadeniz bu savaşta geçiş güzergahı olabilirdi neyse ki Türkiye buna müsade etmedi.” dedi.

”PUTİN’İ ATEŞKES İÇİN ZORLAMALIYIZ”

ABD’li Müsteşar savaşın bitmesi için evvel ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi. Nuland, “Hepimiz Putin’i ateşkesi ilan etmesi için zorlamalıyız. Lakin bu halde istenen sonuca ulaşabiliriz” diye konuştu.

Ankara’daki görüşmelerde Rusya’ya uygulanan ambargolar da masadaydı. Nuland, “Türk idaresi ile yaptığımız konuşmalarda bu hususta sahiden çok hassas ve dikkatli olduklarını belirttiler. Yaptığımız konuşmalarda Rusya’ya ambargoların Türk toprakları üzerinde ihlal edilmesine müsaade vermeyeceklerini söylediler. Ancak tabi ki bu noktada daima birlikte çalışmak değerli. Bir arada çalışırsak daha âlâ işler başarabiliriz” dedi.

”F-16’LAR İLE İLGİLİ KONUŞUYORUZ”

Müsteşar Nuland iki ülke bağlantılarında yeni bir güç olduğunu söyledi. Nuland, “NATO müttefiki olarak Türkiye Rusya’dan hava savunması için silah alma kararı aldı. Bu husus bizi endişelendiriyor zira NATO’nun işine yaramayacak bir durum. Sanıyorum hem Türk idaresi hem de Türk vatandaşları Ukrayna’da görüldüğü üzere Rusya’dan mühimmat, hava savunma sistemi alındığında savaş alanında bu silahların Türkiye’ye rastgele bir avantaj kazandırmayacağını net olarak görmüşlerdir. F-16’lar ile ilgili konuşuyoruz. Bu mevzuda Türkiye’nin taleplerini bekliyoruz bu talepleri aldıktan sonra bu talepleri konuşacağız ve harekete geçeceğiz” dedi.

KAYNAK: NTV

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.