ABD Büyükelçisi Flake’in fotoğraf albümündeki Türkiye

ABD Büyükelçisi Flake’in fotoğraf albümündeki Türkiye

ABONE OL
Mart 22, 2022 21:01
ABD Büyükelçisi Flake’in fotoğraf albümündeki Türkiye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Büyükelçi Flake ve eşinin konut sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, sergilenen fotoğrafların sahibi fotoğraf sanatkarı Cuma Çevik ve eşi Merve Çevik’in yanı sıra Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Amerikalar Genel Müdürü Zeki Levent Gümrükçü, eski TBMM Lideri ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, çok sayıda yabancı misyon şefi, akademisyen ve diplomat katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye’ye geleli birkaç ay olmasına karşın kendilerini meskenlerinde üzere hissettiklerini anlatan Büyükelçi Flake, “İçinde bulunduğumuz periyoda ait de bir şeyler söylemek istiyorum. Bugünler, Ukrayna için güç vakitler. Türkiye hükümetine, Ukrayna’nın egemenliğine verdikleri kararlı takviye ve insani yardım ihtiyacı duyanlara yönelik tüm yardımları için teşekkür etmek isterim.” dedi.

Flake, Türkiye’ye diplomasiye verdiği kararlı takviye ve diplomatik tahlil bulma eforları için de teşekkür ederek, “Umarım diplomatik tahlil bulunabilir.” diye konuştu. Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin 70. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan Flake, “Bizimle ve NATO’nun öteki üyeleriyle gösterdiğiniz birlik için teşekkür ederiz.” tabirini kullandı.

Büyükelçilik konutunda sergilenen fotoğrafları anlatmak üzere kelam alan Cherly Flake de, konutlarının duvarlarını Türkiye’den görüntü fotoğraflarıyla donatmak istediklerini ve internette araştırdıklarında karşılarına Cuma Çetin’in fotoğraflarının çıktığını anlattı.

Cherly Flake, Çetin’in fotoğraflarında ışığı kullanma halinden çok etkilendiklerini belirterek, kendisiyle temasa geçtiklerini ve fotoğrafları konutta sergileme sürecinin başladığını söyledi. Gün batımı sırasında koşturan atların yer aldığı fotoğrafı, gün batımı ve atlarıyla bilinen Arizona’ya benzettiklerini de anlatan Flake, Artvin’deki Şavşat Karagöl fotoğraflarının da konuta gelen ziyaretçilerin dikkatini çektiğini belirtti.

 “TÜRKİYE’MİZİ TANITTIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

AA muhabirine, fotoğraflarının Büyükelçilik konutunda sergilenme sürecini anlatan Cuma Çevik, 2013 yılından bu yana profesyonel fotoğrafçılık yaptığını belirterek, daha çok görüntü fotoğrafçılığı alanında uzmanlaştığını söyledi. Fotoğraflarının toplumsal medyada çok tanındığını anlatan Çevik, “Elçi Beyefendi ve eşi internette ‘Türk görünüm fotoğrafçısı’ diye aratınca birinci beni bulmuşlar. Fotoğraflarıma bakınca ‘Aradığımız adam bu demişler.’ Bana ulaştılar, e-mail attılar. Ben de birinci anda şaşırdım, inanamadım açıkçası.” diye konuştu.

Çevik, Flake ailesinin en çok sevdiği fotoğraflar ortasında, kalp halindeki göl olarak bilinen Artvin’deki Şavşat Karagöl fotoğraflarının yer aldığını belirterek, “Cheryl Hanım, eşimin içinde bulunduğu, model olduğu fotoğrafları çok sevdi.” dedi. Fotoğraflarının Büyükelçilik konutunda sergilenmesinden onur duyduğunu belirten Çevik, “Bunlar, yalnızca Türkiye’den çektiğim fotoğraflar. Benim için Türkiye’nin tabiatını ön plana çıkarma ve tanıtımını yapma fırsatı oldu. Türkiye’mizi tanıttığımız için memnunum.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.