6 muhalefet partisi önderinden 2. buluşma sonrası ortak açıklama

6 muhalefet partisi önderinden 2. buluşma sonrası ortak açıklama

ABONE OL
Mart 27, 2022 23:07
6 muhalefet partisi önderinden 2. buluşma sonrası ortak açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 muhalefet partisi ikinci defa buluştu!

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Babacan’ın daveti üzerine DEVA Partisi Genel Merkezindeki çalışma yemeğinde buluştu.

6 partinin iştiraki ile gerçekleştirilen toplantı 5 saat sürdü.

“TÜRK MİLLETİ” VE “ATATÜRK” TABİRLERİ YENİDEN KULLANILMADI

Önderlerin toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada birincisinde olduğu üzere “Türk milleti” ve “Atatürk” sözleri kullanmaması dikkat çekti.

Toplantıya ait yapılan ortak açıklama şöyle:

Toplumu en geniş yelpazede temsil eden altı siyasi parti olarak bizler, Türkiye siyasi tarihinde gibisi olmayan bir iş birliği şuuruyla, kutuplaşma yerine istişare ve uzlaşmayı temel alarak “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş” konusunda tam bir mutabakata varmış ve ortak mutabakat metnimizi 28 Şubat’ta milletimizle paylaşmıştık.

“Yarının Türkiyesi”ni inşa etmek üzere 12 Şubat tarihindeki toplantımızda kararlaştırdığımız iş birliği alanlarını pahalandırmak ve ilerletmek emeliyle bugün tekrar bir ortaya geldik.

Öncelikle Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası kapsamında bir çalışma kümesi oluşturduk.

Geçtiğimiz ay içinde yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendirdik ve bu bağlamda birlikteliğimizi bozmayı amaçlayan seçim kanunu teklifi üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.

Milletimizin bilmesini isteriz ki, demokratik prensiplere dayanan birlikteliğimiz bu üzere siyasi mühendislik gayretlerinden etkilenmeyecektir. İş birliğimizi ahenk içinde sürdürmeye kararlıyız.

Öte yandan hangi kaidelerde olursa olsun, ulusal iradeyi parlamentoya tam olarak yansıtmak üzere seçim güvenliğini sağlamak emeliyle bir çalışma daha kümesi oluşturduk.

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik krizi de değerlendirdik.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bir arada uygulamaya konulan akıldan, bilimden, gerçeklikten ve istişare kültüründen kopuk keyfi siyasetler ağır bir hayat pahalılığına, işsizliğe ve yoksulluğa yol açmış, ekonomik kırılganlıklar önemli biçimde artmıştır.

Bu bahislerle birlikte derin bir milletlerarası krize yol açan Rusya-Ukrayna savaşını da ele aldık. Rusya Federasyonu’nun milletlerarası hukuku ihlal ederek Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldırması ile bölgemizde istikrar ve barış tehdit altına girmiştir. Bu kriz bize akılcı, dengeli ve ülkemizin orta ve uzun vadeli stratejik menfaatlerini dikkate alan bir dış siyasetin ehemmiyetini bir kez daha göstermiştir.

Buradan tüm vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz; bizler Türkiye’yi karanlık günlerden çıkartma kararlılığı içerisindeyiz. Umutlarımız ve geleceğe olan inancımız, Türkiye’nin sıkıntılarından çok daha büyüktür.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakat metnimiz ve sürdürdüğümüz iş birliği, milletimizin geleceğe dair umudunu ve inancını artırmıştır.

Maksadımız istişare ile derin sıkıntılarımıza son vermek ve her bir vatandaşımızı insan onuruna yaraşır bir hayat ve refah standardına kavuşturmaktır.

İktidarın ayrıştırma ve kutuplaştırma siyasetlerinin tam bilakis, birlik ve uzlaşı ile çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.