3 kritik yasa teklifi Meclis’e geliyor… Milyonların gözü bayram sonrası TBMM’de olacak
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • 3 kritik yasa teklifi Meclis’e geliyor… Milyonların gözü bayram sonrası TBMM’de olacak

3 kritik yasa teklifi Meclis’e geliyor… Milyonların gözü bayram sonrası TBMM’de olacak

ABONE OL
Mayıs 3, 2022 07:07
3 kritik yasa teklifi Meclis’e geliyor… Milyonların gözü bayram sonrası TBMM’de olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Ekonomiye ait torba teklif, şiddetin önlenmesine yönelik teklif ve Avukatlık Kanunu’nda değişiklik teklifi genel heyet gündemine gelecek.

KABUL EDİLİRSE ISRARLI TAKİBE 6 AYDAN 2 YILA KADAR MAHPUS CEZASI VERİLECEK

Teklife nazaran, ısrarlı takibe 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası verilecek. Hata boşanılan eşe ya da çocuğa karşı olursa yahut mağdurunun okulunu, konutunu terk etmesine yol açarsa ceza katlanacak.

YETERLİ HAL İNDİRİMİNE SON

Yalnızca boşanmış eşe yahut eşe değil bütün bayanlara karşı işlenen taammüden yaralama ve taammüden öldürme hatalarında ceza artacak. Yeterli hal indirimine de sınırlama getirilecek. Ayrıyeten, sıhhat çalışmalarına yönelik şiddet de katalog cürüm kapsamına dahil edilecek.

AVUKATLIK KANUNU DEĞİŞİYOR

Avukatlık Kanunu’nda değişiklik teklifi genel heyet gündemine gelecek. Kamu kurumlarında çalışanların avukatlık stajı yapabilmesinin önünü açan teklifle staj yapacak bireyler, avukatlık staj mühletince vazife yeri gizli kalarak aylıksız yahut fiyatsız müsaadeli sayılacak ve bu periyotta yıllık müsaadelerini de kullanabilecek. Ayrıyeten birden fazla baronun bulunduğu vilayetlerde her bir baro tarafından isimli yardım ofisi oluşturulacak.

İHRACATÇILARA KOLAYLIK SAĞLAYAN DÜZENLEMELER

Tekrar, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve ihracatçı birliklere yönelik düzenlemeler içeren TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Teklife nazaran, Türkiye’de gerçekleştirilen fuarların düzenlendiği iç alanlarda yapılan ilan ve reklamlar vergiden muaf tutulacak. İhracatçı birliklerinin ve TİM genel sekreter ve genel sekreter yardımcılıklarına 30 gün içinde atama yapılmaması hâlinde Ticaret Bakanlığınca resen atama yapılabilecek.

3 KRİTİK YASA TEKLİFİ: HAL YASASI, PERAKENDE YASASI VE E-TİCARET KANUNU

Bunların yanı sıra, vatandaşın beklediği ve yakından takip ettiği Hal Yasası, Perakende Yasası ve e-Ticaret Kanunu ile ilgili hazırlıklar da devam ediyor. AK Parti kurmayları ile Ticaret Bakanlığı, bir müddettir bu üç kanun üzerinde çalışarak toplantılar gerçekleştiriyor. Ayrıyeten, toplumsal medya şirketlerine yeni sorumluluklar getiren ve palavra haberlerin yayılmasının önüne geçilmesi hedeflenen dezenformasyon yasasının kısa müddet içerisinde Meclis’e sunulması planlanıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.