28 Şubat’ın simge duruşu: Hasan Celal Hoş

28 Şubat’ın simge duruşu: Hasan Celal Hoş

ABONE OL
Mart 19, 2022 21:01
28 Şubat’ın simge duruşu: Hasan Celal Hoş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, ağır akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen teneffüs yetmezliği nedeniyle 19 Mart 2018’de hayatını kaybeden Hasan Celal Hoş, 1945’te Gaziantep’te dünyaya geldi. Birinci ve orta tahsilini Malatya’da tamamlayan Hoş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Kısmını 1968’de bitirdi. Üniversite eğitiminin akabinde Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) çeşitli kademelerde misyon alan Hoş, Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Toplumsal İşler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, Devlet Planlama Teşkilatı Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı misyonlarında bulundu.

Başarılı çalışmalarından ötürü 38 yaşında “Türkiye’nin en genç Başbakanlık müsteşarı” olan Hoş, 24 Ocak 1980 ekonomik önlemlerinin alınması sürecinde misyonlar üstlendi. Hoş, 1986’daki orta seçimde Anavatan Partisi’nden Gaziantep milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Özal, “Tank Hasan” lakabını taktı

Siyasetin renkli isimlerinden Hoş, vatandaşlarla el sıkışmalarıyla da biliniyordu. Hoş, yazılarında bu özelliğini şöyle anlatıyordu:

“Efendim, bendeniz bildiğiniz üzere bir vakitler öpüşme ve el sıkışma şampiyonu idim. Siyaseti halka yakın halde yapma ekolünün başta gelen temsilcisi olarak bulunuyordum. Bu mevzuda merhum pirimiz Kasım Gülek’i de üstadımız Demirel’i de geride bırakarak 10 milyon kişi ile el sıkıştım, öpüştüm, hatta bu alandaki kendi icadım olan ‘elense’ metoduyla güreştim. 1986 orta seçimlerinde, merhum Özal’ın ısrarı ile ANAP’tan Gaziantep milletvekili adayı olunca, evvela ne yapacağımı, nereden başlayacağımı şaşırdım. Sonra kendimi caddelerde, sokaklarda, kahvehanelerde buldum. Yakaladığıma sarılıyor, elini sıkıyor, öpüyordum. Turgut Bey’in o seçimler sırasında bana taktığı ismimle ‘Tank Hasan’ olarak günde 20 saat vaziyetim bu idi. Koca Başbakanlık Müsteşarı gördüğüne sarılıyor, elini sıkıyor, öpüyordu.”28 Şubat’a karşı durdu

28 Şubat 1997 postmodern darbesine karşı verdiği sıkı gayretle haksızlıklara karşı duran Hoş, sergilediği halla periyodun simge isimlerinden biri olarak hafızalardaki yerini aldı. Hasan Celal Hoş, 28 Şubat sürecinde, Meclis’te sandalyesi bulunmamasına rağmen, 23 Kasım 1992’de kurduğu Yine Doğuş Partisi’nin Genel Lideri olarak kararlı bir uğraş verdi.

Hoş, 28 Şubat’taki Ulusal Güvenlik Konseyi kararlarından 5 ay sonra 28 Temmuz 1997’de beş klasörle birlikte darbeciler hakkında kabahat duyurusunda bulundu. 28 Şubat 1997 tarihli Ulusal Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanıp uygulanmadığını kontrol maksadıyla kurulan Batı Çalışma Kümesine karşı Demokrasi Çalışma Grubu’nu kuran Hoş, 3,5 yılda 500 bin kilometre yol yaptı, bin 276 konferans verdi, 10 binin üzerinde konuşma yaptı ve 28 Şubat darbesinin haksızlığını anlattı.

Hakkında 28 Şubat sürecinde, periyodun Ağır Ceza Mahkemesi ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde çok sayıda dava açılan Hoş, duruşmaları takip ederek savunmasını geniş kitlelerle yaptı.

“İktidara gelirsek bunun hesabını soracağız sizden”

Kayseri’de yapılan insan hakları mitinginde, eski bir Ulusal Eğitim Bakanı olarak başörtülü kızların haklarını savunan Hoş, “Biz iktidara gelirsek bunun hesabını soracağız sizden.” dediği için “halkı isyana teşvik”deri Türk Ceza Kanunu’nun 312. unsuru mucibince 4 ay 26 gün mahpusa mahkum oldu. Hoş, daha sonra bir röportajında bu devri, “Hayatımın en onurlu işi.” kelamlarıyla anlattı.

16 Aralık 1999’da cezasını çekmek üzere Ayaş Cezaevine giren Hoş, eski Başbakanlık Müsteşarı sıfatı münasebetiyle kendisine tahsis edilen makam aracını da bu süreçte iade etti. Ayaş Cezaevi’nden 10 Mayıs 2000’de tahliye olan Güzel’in hakkında açılan birçok dava ve mutlaklaşan ceza, kamuoyunda “Rahşan affı” olarak bilinen 4616 Sayılı Kanun’un 22 Aralık 2000’de yürürlüğe girmesiyle düştü.

1994’te “Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi”ni kuran Hoş, “Yeni Türkiye” isimli 2 aylık akademik mecmuayı yayımlamaya başladı. 2015 yılı sonuna kadar 7000’in üzerinde akademik makale ve 68 bin sayfalık dev bir külliyat ortaya çıkarıldı.

Hoş, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünde de demokrasiden yana hal aldı ve darbecilerin en ağır halde cezalandırılmasını istedi.

Fizik tedavi için gittiği Denizli’deki bir termal otelde 18 Mart 2018’de rahatsızlanan Hasan Celal Hoş, durumu ağırlaşınca ambulans helikopterle Ankara’ya sevk edildi. Ankara’daki İtimat Hastanesi’nde tedavi altına alınan Hoş, 19 Mart 2018’de akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen teneffüs yetmezliği nedeniyle 73 yaşında ömrünü yitirdi.

Hasan Celal Hoş için 20 Mart günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devlet merasimi düzenlendi.

Hacı Bayram Cami’nde kılınan cenaze namazının akabinde Güzel’in naaşı, Gölbaşı Mezarlığı’na defnedildi.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.