DOLAR 18,5836 -0.02%
EURO 18,5591 -0.02%
STERLIN 21,3116 -0.41%
ALTIN 1.029,49-0,08
BIST %
BITCOIN 3769233,57%
İstanbul
19°

AÇIK

05 29

İMSAK'A KALAN SÜRE

10 soruda askerlik! Asker adayları dikkat

10 soruda askerlik! Asker adayları dikkat

ABONE OL
Mart 26, 2022 21:05
10 soruda askerlik! Asker adayları dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Askerlik konusunda mühletinin dışında bilinmesi gereken diğer detaylar da var.

İŞTE ASKERLİKLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLEN 10 SORU VE KARŞILIKLARI…

YOKLAMA NASIL YAPTIRILIR? 

1- Bu yıl askerlik çağına girdim. Askerlik yoklamamı e-Devlet kapısından yaptırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Kimlik kartınız ile birlikte en yakın PTT şubesine şahsen müracaat ederek e-Devlet şifrenizi alın. ‘turkiye.gov.tr’ internet adresine girerek şifrenizle e-Devlet sistemindeki ‘e-hizmetler’ menüsü altındaki ‘güvenlik’ alt menüsü içerisinden MSB sekmesine tıklayın. ‘Asal yoklama başvurusu’ linkinden e-yoklama sürecinizi başlatabilirsiniz.

E-Devlet kapısı üzerinden vesikalık fotoğrafınızı yükledikten sonra ‘sınıflandırmaya temel ek bilgi formu’ ve ‘yoklamada uygulanacak sıhhat durumu hakkında bilgi formunu’ doldurun. Fakat çıktısını almadan, aile doktorunuza müracaat etmeniz gerekiyor.

Aile doktorunuz tarafından hakkınızda ‘askerliğe elverişlidir’ kararı verilmesi durumunda yoklama sonucunuz elektronik ortamda askerlik şubenize aktarılacaktır.

2- Raporla askerliğim ne vakte kadar ertelenir?

‘Ertesi yıla terk’ kararlı rapor verilenlerin askerlikleri rapor bitim tarihine kadar ertelenir. Rapor bitim tarihinden itibaren yoklama süreçleriniz için size en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeniz gerekiyor.

3- Yoklama kaçağı/ bakaya olarak aranıyorum. E-Devlet kapısından yoklama süreçlerini başlatabiliyor muyum?

Yoklama kaçağı durumunda iseniz yoklamanızı e-Devlet kapısından başlatabilirsiniz. Lakin süreçlerinizi tamamladıktan sonra Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) adresinizin bağlı olduğu askerlik şubesine şahsen müracaat etmeniz gerekiyor.

4- Öğrenciliğim nedeniyle askerliğimi kaç yaşına kadar erteletebilirim?

Lise yahut dengi okullarda tahsil görenler 22 yaşını, üniversitede tahsil görenler 28 yaşını, yurtiçinde yahut yurtdışında lisan tahsili, yüksek lisans tahsili görenler 32 yaşını, ihtisas, sanatta yeterlik yahut doktora tahsili görenler ise 35 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya yahut ilişikleri kesilinceye kadar askerliklerini erteletebilir.

5- Bedelli askerlik için ne kadar ödeniyor?

Memur maaşlarına bağlı olarak her yıl ocak ve temmuzda değişen bedelli askerlik meblağı, bu yıl 1 Ocak prestijiyle birinci altı ay için 56 bin 310 liraya yükseldi.

6- Aday memur olarak atanacağımı belgelemem halinde askerliğim ertelenir mi?

Aday memur olarak atanacağınıza dair evrakla size en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeniz halinde askerliğiniz 6 ay mühlet ile ertelenebilir. Yoklama kaçağı/ bakaya olmamanız gerekiyor.

7- Kamuda mesleksel staj yapanlar ile aday memur olanların askerlikleri en fazla kaç yaşına kadar ertelenir?

Bu durumdakilerin askerlikleri 32 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere ertelenebilir.

8- İşyerim/kurumum askerlik şubesinden gönderilen, yoklama kaçağı/bakaya olarak çalıştığıma ve askerlik işlemlerimi tamamlatmam gerektiğine yönelik bildiri yazısını tarafıma bildiri etti. Lakin özel durumum sebebiyle işime devam etmeliyim. Bu bahiste nasıl bir yol izleyebilirim?

Yoklama kaçağı ve bakayaları kamu yahut özel hizmetine almak ve bunları çalıştırmak mevzuat gereği hata teşkil ediyor. Bunları kamu yahut özel hizmete alanlar hakkında askerlik şubelerince mahallin Cumhuriyet başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunulur. Bu nedenle rastgele bir erteleme/ muafiyet hakkınız bulunmuyor ise askerlik süreçlerinizi tamamlatmanız gerekiyor.

HANGİ İMKANLAR SAĞLANIYOR? 

9- Askerlik nedeniyle işten ayrılırsam tazminatımı alabilir miyim?

Muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılan emekçi, kıdem tazminatına hak kazanıyor. Askerlik misyonu sebebiyle çalışana sağlanan haklar, bedelli askerlik için de geçerli. Lakin askere gidecek şahsa ihbar tazminatı ödenmez. Askere giden çalışanlara, işsizlik maaşı da ödeniyor.

Askerden evvel işsizlik maaşına başvuran askere gidene kadar maaş alabiliyor. Askerde maaş kesiliyor. Askerlik dönüşü kalan müddette ödeme yapılıyor. Çabucak askere gidilmişse dönüşte 30 gün içinde İşkur’a başvurmak gerekiyor.

10- Zarurî 6 aylık vatani misyonunu tamamladıktan sonra süreyi uzatmak istediğimde haklarım neler?

Zarurî askerliğin akabinde devam etmek isteyenlerin askeriyede para kazanma ve meslek yapma imkanı var. Olağan 6 aylık askerlik misyonunu tamamlayanlar, vazifelerini 6 ay daha uzatırlarsa bu yıl toplamda en az 25 bin 524 lira ödeme alabilecek. Hudut bölgelerinde misyon yapanlarda bu fiyat, en az 36 bin 264 liraya çıkıyor.

Erler 6+6 ay olmak üzere toplam 12 aylık (1 yıl) askerliğinin akabinde şayet isterse kontratlı er olarak da müracaat edebiliyor. Ayrıyeten sigorta primini de devlet karşılıyor. Askeri imtihanlarda ek puan ve TOKİ’den konut önceliği de sağlanan haklar ortasında.

KAYNAK: POSTA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.